Thursday, 16 May 2024
-- Advertisement --
Liberty Club Level3 Divers24

Odyssey Marine Exploration wydobyło 15.500 złotych i srebrnych monet

Firma zajmująca się wydobywaniem skarbów z oceanicznych głębin, pochwaliła się na swojej stronie internetowej wynikami prac prowadzonych na wraku amerykańskiego parowca SS Central America. Wynik robi wrażenie bo zgodnie z raportem od kwietnia 2014r. na powierzchnię trafiło już m.in. ponad 15.500 złotych i srebrnych monet. Wśród nich znajdują się monety bulionowe o nominale 20USD zwane
Published: November 19, 2014 - 11:00
Updated: July 22, 2023 - 08:59
Odyssey Marine Exploration wydobyło 15.500 złotych i srebrnych monet

Firma zajmująca się wydobywaniem skarbów z oceanicznych głębin, pochwaliła się na swojej stronie internetowej wynikami prac prowadzonych na wraku amerykańskiego parowca SS Central America. Wynik robi wrażenie bo zgodnie z raportem od kwietnia 2014r. na powierzchnię trafiło już m.in. ponad 15.500 złotych i srebrnych monet.

-- Advertisement --

Wśród nich znajdują się monety bulionowe o nominale 20USD zwane Double Eagle. Oprócz tego w spisie widnieje 45 złotych sztabek, złoty pył (termin odnosi się do drobnych cząstek złota powstałych przez jego obróbkę lub w sposób naturalny), samorodki, biżuteria oraz różne inne artefakty.

„Podczas gdy dokładna wartość ładunku SS Central America zostanie oszacowana dopiero po spieniężeniu całości, dziś możemy powiedzieć, że szacowana wartość osiąga poziom dziesiątków milionów dolarów i znacznie przewyższa koszty przeprowadzenia całego projektu” – powiedział Mark Gordon, prezes Oddysey Marine Exploration

sscentralamericaseabottom02

Firma z Florydy w kończącym się sezonie wydobywczym 2014 poinformowała o przeszukaniu 161.000 m² wokół wraku, z wykorzystaniem kamery rejestrującej obraz w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowy materiał zebrano też wykorzystując nowe urządzenie SeaBat 7125. Analiza zebranych danych pozwoli teraz określić plany na najbliższą przyszłość.

Wrak parowca SS Central America został odnaleziony już w 1988r. na głębokości ok. 2200 m. Jednostka w ostatnim rejsie przewoziła głównie pracowników kopalń i biznesmenów, wracających na wschód z Kalifornii. 12 września 1857r. została jednak złapana w szpony huraganu i posłana na dno wraz z całym ładunkiem, zaledwie 260 km od wybrzeża Południowej Karoliny.

W ten właśnie sposób niemała fortuna znajdująca się w ładowniach, zniknęła w oceanicznej głębi na ponad 130 lat. Trzeba pamiętać, że pasażerowie SS Central America w liczbie 477 osób, przewozili ze sobą nierzadko dorobek całego życia, zdobyty podczas kalifornijskiej gorączki złota. Według pracowników Odyssey, jednostka zawiera jeden z największych, udokumentowanych transportów złota, stracony na morzu.

Źródło: odysseymarine.com

Other posts
Share:
Facebook
Telegram
LinkedIn
Twitter
Pinterest
WhatsApp

About author

Tomasz Andrukajtis
Editor-in-chief of the DIVERS24 portal and magazine. Responsible for obtaining, translating and developing content. He also supervises all publications. Achived his first diving certification – P1 CMAS, in 2000. Has a degree in journalism and social communication. In the diving industry since 2008.
-- Advertisement --
freediving dive insurance dan
-- Advertisement --
Level3 Club CCR Divers24
Recent post
Shearwater Peregrine TX: The Ultimate Diving Companion
Baltictech 2024: Dive into Inspiration - Tickets Now on Sale!
Adriatic Depths: Cultivating Sustainable Tourism through Underwater Heritage
Jared Hires: A Tragic Loss in the Depths of Plura Cave
WRECKS4ALL: Unveiling the Southern Adriatic's Underwater Heritage
Opal Mine Unsolved Mystery of Solomon Goldschmidt's Hidden Treasure
You haven't read yet
Lungfish Orca v6 Rebreather Achieves CE Certification
Shearwater Peregrine TX: The Ultimate Diving Companion
Raid HYPOXIC TRIMIX OC course to 100 metres
Sintzi Cave Exploration: Polish Divers' Double Success in Greece
Baltictech 2024: Dive into Inspiration - Tickets Now on Sale!
Adriatic Depths: Cultivating Sustainable Tourism through Underwater Heritage

Search...

The Divers24 portal is currently the largest online medium treating diving in Poland. Since 2010 we have been providing interesting and important information from Poland and around the world on all forms of diving and related activities.

Contact us: info@divers24.com