Tuesday, 4 June 2024
-- Advertisement --
Liberty Club Level3 Divers24

Czy zalany kamieniołom Zakrzówek zostanie zamknięty dla nurków?!

Z napływających informacji wynika, że z dużym prawdopodobieństwem zalany kamieniołom Zakrzówek zostanie zamknięty dla nurków. Bardzo alarmujące informacje napływają z Krakowa. Okazuje się, że zarówno plażowicze, jak i nurkowie, mogą utracić dostęp do legendarnego krakowskiego kamieniołomu. Wszystko w związku z pracami rewitalizacyjnymi, jakie mają ruszyć w tym miejscu w czerwcu lub lipcu bieżącego roku. Sprawiają
Published: April 9, 2019 - 16:08
Updated: July 22, 2023 - 18:02
Czy zalany kamieniołom Zakrzówek zostanie zamknięty dla nurków?!

Z napływających informacji wynika, że z dużym prawdopodobieństwem zalany kamieniołom Zakrzówek zostanie zamknięty dla nurków.

-- Advertisement --

Bardzo alarmujące informacje napływają z Krakowa. Okazuje się, że zarówno plażowicze, jak i nurkowie, mogą utracić dostęp do legendarnego krakowskiego kamieniołomu. Wszystko w związku z pracami rewitalizacyjnymi, jakie mają ruszyć w tym miejscu w czerwcu lub lipcu bieżącego roku. Sprawiają one, że kamieniołom Zakrzówek zostanie zamknięty i wyłączony z użycia.

Interpelacja do prezydenta Karakowa

Interpelację do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, skierował już w tej sprawie radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Sobieraj. Radny z zawodu jest strażakiem i zdaje się doskonale rozumieć, jak duże znaczenie dla nurków ma akwen na Dębnikach. Zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy przeżywa prawdziwe oblężenie.

Wskazuje w niej na unikalność Zakrzówka jako akwenu oraz na szerokie wykorzystanie go w środowisku nurkowym. Od nurkowań rekreacyjnych, przez szkolenia, aż po rozwój lokalnych szkół nurkowych. Jest to także podstawowy akwen treningowy dla nurków straży pożarnej z JRG4. W przypadku zamknięcia, wszystkie wymienione wyżej grupy poważnie odczują brak dostępu do Zakrzówka.

Radny Sobieraj podkreślił, że interpelacja nie ma na celu wstrzymania prac rewitalizacyjnych, na które wszyscy czekają od lat. Chce jedynie, aby wykonawca zrealizował je etapami, tak, aby przez cały czas miejscami teren pozostawał otwarty i dostępny.

Czy kamieniołom Zakrzówek zostanie zamknięty?

Niestety informacje napływające z Zarządu Zieleni Miejskiej nie napawają optymizmem. Pierwszy etap prac na Zakrzówku zakłada zabezpieczenie ścian kamieniołomu, a co za tym idzie czyni cały obiekt placem budowy i wyłącza jakikolwiek dostęp osób postronnych.

To warunek konieczny. Musimy wypowiedzieć umowę dzierżawcy i pozbyć się wszystkich zabudowań przylegających do ścian. Nie wyobrażam sobie, żeby przy zabezpieczeniu ścian kamieniołomu, w warunkach, kiedy mogą się odłamać większe fragmenty skał, było możliwe wejście na ten teren. Musi być zapewnione pełne bezpieczeństwo. Nie weźmiemy na siebie odpowiedzialności za ewentualne wypadki powiedział Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Prace zabezpieczające ściany kamieniołomu mają potrwać do końca 2019 roku, a możliwe, że przeciągną się również na rok 2020. Następnie w ciągu roku wykonawca zbuduje nowe kąpielisko. W sumie projekt zakłada brak dostępu do Zakrzówka aż do 2023 roku. Oczywiście, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem…

Fot. wikipedia.org CC BY 4.0

Other posts
Share:
Facebook
Telegram
LinkedIn
Twitter
Pinterest
WhatsApp

About author

Tomasz Andrukajtis
Editor-in-chief of the DIVERS24 portal and magazine. Responsible for obtaining, translating and developing content. He also supervises all publications. Achived his first diving certification – P1 CMAS, in 2000. Has a degree in journalism and social communication. In the diving industry since 2008.
-- Advertisement --
freediving dive insurance dan
-- Advertisement --
Level3 Club CCR Divers24
Recent post
Rosia Bay Clean Up – The Great Guardians of the Gibraltar
Baltictech Conference, last days to catch tickets at discounted price.
Shearwater Peregrine TX: The Ultimate Diving Companion
Baltictech 2024: Dive into Inspiration - Tickets Now on Sale!
Adriatic Depths: Cultivating Sustainable Tourism through Underwater Heritage
Jared Hires: A Tragic Loss in the Depths of Plura Cave
WRECKS4ALL: Unveiling the Southern Adriatic's Underwater Heritage
You haven't read yet
Introducing the Divesoft Reel
Baltictech Conference, last days to catch tickets at discounted price.
Marcin Bramson Discusses His Switch to Divesoft Liberty and the Future of Rebreather Diving
Lungfish Orca v6 Rebreather Achieves CE Certification
Shearwater Peregrine TX: The Ultimate Diving Companion
Raid HYPOXIC TRIMIX OC course to 100 metres

Search...

The Divers24 portal is currently the largest online medium treating diving in Poland. Since 2010 we have been providing interesting and important information from Poland and around the world on all forms of diving and related activities.

Contact us: info@divers24.com