Tuesday, 4 June 2024
-- Advertisement --
Liberty Club Level3 Divers24

Artefakty sprzed 3500 lat odnalezione na dnie jeziora

Archeolodzy badający od 2014 roku wody jeziora Thun w Szwajcarii, odnaleźli na jego dnie wspaniałe artefakty z epoki brązu. Badania prowadzone na tym stanowisku pozwoliły ustalić, że w akwenie usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Schadau, znajduje się zatopiona osada sprzed 3500 lat. Teraz trwają prace nad uratowaniem cennych obiektów, które są poważnie zagrożone. Teraz pracownicy
Published: January 8, 2020 - 10:05
Updated: July 22, 2023 - 19:05
Artefakty sprzed 3500 lat odnalezione na dnie jeziora

Archeolodzy badający od 2014 roku wody jeziora Thun w Szwajcarii, odnaleźli na jego dnie wspaniałe artefakty z epoki brązu. Badania prowadzone na tym stanowisku pozwoliły ustalić, że w akwenie usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Schadau, znajduje się zatopiona osada sprzed 3500 lat. Teraz trwają prace nad uratowaniem cennych obiektów, które są poważnie zagrożone.

Teraz pracownicy naukowi z uczelni w Brnie, będą przez najbliższe 3 miesiące prowadzić badania oraz wydobycie odnalezionych pozostałości osady, gdyż jak się okazuje, są one poważnie narażone na zniszczenie, przez postępującą erozję. Wstępnie koniec prac archeologicznych zaplanowano na marzec 2020 roku.

-- Advertisement --

Z informacji pojawiających się w szwajcarskiej prasie wiadomo, że pozostałości po starożytnych mieszkańcach tych ziem, znajdowały się w niepokojącym stanie. Wszystkiemu winna jest postępująca erozja osady, którą wywołuje prąd rzeki Aare oraz ruch jednostek pływających.

Pierwsze artefakty zostały odnalezione w jeziorze Thun, przez przypadkowego nurka w 2014 roku. Były to głównie przedmioty wykonane z brązu, które wywołały natychmiastowe zainteresowanie archeologów. W toku badań na odkrytym stanowisku odnaleziono wiele przedmiotów wykonanych z brązu oraz ceramiki, których wiek określono na wczesną epokę brązu 1590-1540 r. p.n.e.

Prowadzony obecnie trzymiesięczny projekt, ma za zadanie sporządzenie dokumentacji oraz uratowanie jak największej liczby antycznych pozostałości zlokalizowanych na stanowisku, zanim zostaną bezpowrotnie utracone.

Źródło: swissinfo.ch
Foto: Archäologischer Dienst des Kantons Bern, Daniel Steffen

Other posts
Share:
Facebook
Telegram
LinkedIn
Twitter
Pinterest
WhatsApp

About author

Tomasz Andrukajtis
Editor-in-chief of the DIVERS24 portal and magazine. Responsible for obtaining, translating and developing content. He also supervises all publications. Achived his first diving certification – P1 CMAS, in 2000. Has a degree in journalism and social communication. In the diving industry since 2008.
-- Advertisement --
freediving dive insurance dan
-- Advertisement --
Level3 Club CCR Divers24
Recent post
Baltictech Conference, last days to catch tickets at discounted price.
Shearwater Peregrine TX: The Ultimate Diving Companion
Baltictech 2024: Dive into Inspiration - Tickets Now on Sale!
Adriatic Depths: Cultivating Sustainable Tourism through Underwater Heritage
Jared Hires: A Tragic Loss in the Depths of Plura Cave
WRECKS4ALL: Unveiling the Southern Adriatic's Underwater Heritage
You haven't read yet
Introducing the Divesoft Reel
Baltictech Conference, last days to catch tickets at discounted price.
Marcin Bramson Discusses His Switch to Divesoft Liberty and the Future of Rebreather Diving
Lungfish Orca v6 Rebreather Achieves CE Certification
Shearwater Peregrine TX: The Ultimate Diving Companion
Raid HYPOXIC TRIMIX OC course to 100 metres

Search...

The Divers24 portal is currently the largest online medium treating diving in Poland. Since 2010 we have been providing interesting and important information from Poland and around the world on all forms of diving and related activities.

Contact us: info@divers24.com